Eğitici Oyuncaklar

Kız ve Erkek Çocukları için Eğitici Oyuncaklar Aralarında Fark Var Mı?

Kız ve erkek çocuklarının oyunları farklı mıdır? Onlar için farklı oyuncaklar mı seçmelisiniz? Ve çocukların belirli oyuncaklara duydukları hevesi kırmak doğru mudur? Bunlar, markette bulunan bir dolu oyuncağın içinden en uygununu seçmeye çalışan herhangi bir ebeveynin, aile üyesinin ya da arkadaşın aklına gelebilecek sorulardır.

Herkes kendi cinsinde büyüyecek.

Çoğu erkek; arabaları, trenleri, silahları ve macera oyunlarını sevme eğilimi gösterirken kızların genellikle bebekler, yumuşak oyuncaklar, mutfak aletleri ve parlak kostüm giydirme gibi evcilik oyunlarıyla daha mutlu olduğunu inkâr edecek az insan vardır. Bunda bir problem var mı? Yüzeysel olarak düşünürsek yok fakat çocukların oyunları tamamen, güçlü cinsiyet streotiplerine giren oyuncaklar ve oyunlarla sınırlandırılmışsa, işte o zaman işler değişmeye başlar. Bu durum kızların, çekici görünmek ile anaç ve evcimen beceriler geliştirmenin birincil öneme sahip olduğunu öğrenerek büyüyecekleri anlamına gelebilir. Erkekların ise, genellikle rekabetçi ve risk faktörü, tehlike ya da şiddet içeren oyuncakları ve oyunları olduğundan, onlar da saldırganlık, şiddet ve rekabetin hem eğlenceli hem de heyecanlı olduğunu öğrenerek büyüyebilir.

Olumlu bir rol model misiniz?

Kız ve erkekların eğitici oyuncaklarla nasıl oynadığı ve onları neyin etkilediği üzerine birkaç çalışma yapılmıştır. Önemli etkenlerden biri, birlikte oyun oynadıkları zamanlarda yetişkinlerin oyuncaklarla nasıl ilişki kurduğunu çocukların gözlemlemesidir. Çünkü bu çocuklara cinsiyet-tipleri davranışları ile ilgili güçlü mesajlar iletir (1). Çocuklar sıklıkla rol model aldıkları yetişkinin davranışını taklit edecektir. Aslında, çalışmalar gösteriyor ki, ebeveynler çocuğunun cinsiyetine özgü oyuncağı ile daha uzun süre oynama eğilimi gösteriyor, örneğin, kız çocuğunun bebeği ile ya da erkek çocuğunun treni ile. Ayrıca, ebeveynlerin; çocuğun cinsiyetine özgü oyuncağı ile daha rahat oynadığı ve sıklıkla öteki cinsinden oyuncağına karşı ise dışlayıcı bir tutumda olduğunu gösteriyor (2). Belki de, çocuğunuzun oyuncakları ile nasıl oynadığını gözlemlemek yerine, kendinizin nasıl oynadığını gözlemlemeli ve bunun çocuğunuz üzerindeki etkilerini düşünmelisiniz! 

Peki favori oyuncaklar iyi midir yoksa kötü müdür?

Birçok çocuk belirli bir oyuncağa ya da nesneye örneğin bir battaniyeye bağlanabilir. Ebeveynler, bunun sağlıklı olmadığını ve nesneye karşı hevesini kırmak gerektiğini düşünseler de, bunu gösteren bir kanıt yoktur. Aslında, rahat ettikleri favori nesneleri seçen çocuklar sıklıkla daha rahat uyuma ve daha uyumlu olma eğilimi gösterirler. Çoğu durumda, belirli bir oyuncak ya da nesneye takıntılı olma durumu çocuk büyüyüp buna hazır olduğunda ortadan kalkar.

Çeşitlilik hayatın tuzu biberi!

Ulaştığımız sonuç şu ki, eğitici gelişim bakış açısından yaklaşırsak, geniş bir yelpazede farklı oyun deneyimleri ile karşılaşmak hem kız hem de erkek çocukları için en faydalı olandır ve gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı olacaktır. Puzzle ve şekil bulmalı oyunlar bütün çocuklara şekilleri, renkleri ve nesnelerin isimlerini öğretecektir. Ayrıca, cinsiyetlerinden bağımsız olarak bütün çocukların, örneğin, mutfak aletleri oyuncakları, bebekler, arabalar, doğaüstü figürler ve bilgisayar oyunlarıyla oynamaktan edinecekleri kazanımlar vardır. Bu tür oyuncaklar hayal gücünü harekete geçirir ve pratik yeni beceriler öğretir. Belki de, bir çocuğa oyuncak seçerken hatırlanması gereken önemli husus şudur: eğitim küçük yaşta başlar ve çeşitlendirilmiş bir eğitim, her çocuğa; büyüyüp ve geliştikçe, daha dengeli bir hayat görüşü için somut bir temel verecektir. 

Kız ve erkek çocukların keyifle oynayacakları bazı muhteşem, eğitici ahşap oyuncaklar:

  • Kendin Yap (DIY) uzmanları yetiştirecek alet takımı
  • Eğlenceli kostümlere eşlik edecek bir makyaj çantası
  • Geleceğin Jammie Oliver ya da Nigella Lawson’ı için ahşap mutfak ya da fırın
  • Bir gün yatağınıza kahvaltınızı getirmesi için pratik yaptıracak bir tost makinesi
  • Korsanlarla savaşacağı ahşap bir kılıç
  • Daha küçük çocukları harekete geçirmek ve zorlamak için şekil bulma oyunları

Yazan: Karen Singleton  FACEBOOK YORUMLARI


Zeka Oyunlarının Kanser Tedavisine Etkisi

Zeka Oyunlarının Kanser Tedavisine Etkisi

13 Şubat 2017 - Salı