Çocuklar İçin Zeka Geliştirici Oyunlar 2-5 Yaş

2017 | nice kid | Küçük

5 yaşından önce çocuğunuzun beynini zeka geliştirici oyunlarla beslemenin ve onu yetiştirmenin ne kadar hayati olduğunu biliyor musunuz?

"Uzmanlar beyin gelişiminin %90'ının 5 yaş itibariyle tamamlandığını ifade etmektedirler. Erken yaşlarda eğitmeyi düşünmediğimizde, çocuklarımız anaokuluna başladıklarında gelişimsel olarak geride kalma riskiyle karşı karşıyadır."

Öğrenme; okullar, kitaplar veya sıkıcı aktivitelerle sınırlı değildir. Aslında bu çocuğunuzla birlikte her ikinizin de eğleneceği, eğitiminin en iyi aşamasıdır.

Çocuğunuzu geliştirmede en iyi yol, sözel ve motor becerilerini hızlı bir şekilde geliştirmesine yardımcı olabilen basit ve eğlenceli aktivitelerdir.

Bu makale size mümkün mertebe en erken yaşta uygulayacağınız aktivite çeşitlerini göstermektedir.

Çocuklar İçin 15 Tane Zeka Geliştirici Oyun 2-5 Yaş

Şimdiki kadar zamanınız olmayacak. Kullanışlı, kolay olan bir aktiviteyle başlayın ve çabucak çocuğunuzun nasıl iyi geliştirdiğini göreceksiniz.

Oyunlar yaşa uygunluğa göre sıralanmıştır. Yürümeye yeni başlayan bebeklerin aileleri daha ilgi çekici ve görsel olarak dikkat çeken oyunlarla başlayabilir.

BİREBİR OYUNLAR

Bu oyunlar çocuğunuz, bir nesne veya sizden başka herhangi bir şey gerektirmez.

1) YAPI İNŞA BLOKLARI

2017 | yapi bloklari | Küçük

Hiç gitmeyen, azalmayan yıllar geçtikçe gelişen en temel oyunlardan birisidir. Tek ihtiyacınız olan, tahta blok setler, tercihen farklı şekil ve renklerde, gerisini çocuğunuzun hayal dünyasına bırakın. Şekil ve renk tanımadan tutun yaratıcılık ve zihin uyarılmasına çocuk gelişiminin her yönüne hitap etmektedir.

2) YAP-BOZ

2017 | Puzzles | Küçük

Yap-bozlar, tüm tatlar ve gıdaların bir kapta olduğu Khichdi'ye (Bir Asya yemeği türü) benzer. Daha büyük bir çocuk daha coşkulu olanlar için bunu görmezden gelebileceğinden, mümkün mertebe en kısa zamanda başlamanız gereken bir oyundur.

Bir oyun olsa da, bunu ihmal edemezsin. El-göz koordinasyonundan mantıklı düşünmeye kadar, çocuğun her türlü gereksinimini karşılar. En büyük yararı ise daha iyi özsaygıya sahip olma ve vakit öldürmeyi, ertelemeyi engelleme gibi sonuçları olan yapbozu tamamlayınca güvenin artmasıdır.

3) SÖZCÜK AVI

2017 | sözcük avı | Küçük

Alfabe kartları, tahta bloklar veya mıknatıslar kullanarak farklı kelimeler oluşturmadır. Sonra bilgi kartları kullanarak, çocuğunuzun oluşturduğu kelimelerle bilgi kartlarını eşleştirmesini sağlayın.

Örneğin, "kedi" kelimesini oluşturdunuz. Çocuğunuza bilgi kartının resmini gösterip kartı doğru kelimenin yanına yerleştirmesini sağlayabilirsiniz. Oyun kelime oluşturma kadar alfabeyi tanıma ve hafızayı arttırabilir.

4) ROL YAPMA OYUNU

2017 | rol oyunu | Küçük

Öğretmen-öğretmen, doktor-hemşire veya iyi büyücü-kötü büyücü, seçenek çok fazla. Rol yapma yaratıcılık ve hayal gücünü arttırmada harika bir yoldur. Bu oyun aynı zamanda çevreye daha iyi uyum sağlamada ve toplumla muhatap olmada çocuklarınızın faydalanacağı doğru ahlaki tarza sahip olmada yardımcı olabilir.

5) O ŞEYİ BUL OYUNU

2017 | o seyi bul | Küçük

Tek ihtiyacınız çocuğunuzun yanında eşleştireceğiniz bazı bilgi kartları ve nesnelerdir. Evde, parkta veya okulda olan şeylerle çocuğunuzu tanıştırmada eğlenceli bir yoldur.

Örneğin, çocuğunuza bilgi kartında bir tane top resmi gösterip ondan bulmasını isteyin. Bilişsel gelişimin yanında nesne tanıma ve doğru telaffuzu çocuğunuza öğreten bir yoldur.

6) LABİRENTLER

2017 | labirentler | Küçük

Sola mı? Yoksa Sağa mı?

Arkaya mı? Yoksa Düz mü?

Labirentler çocuklar için büyük isabettir!

Bir çok beceriye hitap eder ve ZEKA GELİŞTİRME aktivitelerinde mükemmeldir.

Labirent aktivitelerini içeren kitaplar veya oyuncaklar muhteşemdir. Labirentlerin faydalarına örnek olarak; motor becerileri, hayal gücünü ve problem çözme becerisini geliştirmesi sayılabilir.

Labirent çözmenin faydaları:

  1. a) Görsel-Motor Beceri Gelişimi: Labirentler, çocuğunuzun denemesi ve bir çözüme dair öngörüde bulunabilmesi için sayfa boyunca gözlerini tarama yapmasını gerektirir.

Tarama ise okuma ve yazmada çok önemli bir beceridir.

  1. b) İnce motor becerileri Labirent, yanlardaki çizgilere dokunmadan bir çizgi çizmesini gerektirmektedir. Bu da parmaklarıyla kalemi kontrol edebilme zorunluluğunu ortaya koymaktadır.
  2. c) Problem Çözme Yeteneği

Bir problem mi var? Labirent

Bir çözümü tahmin etmeye ihtiyacı var. Bir labirente sokun, olduğu yerde veya merkezde bırakın.

Nasıl? Farklı yollar bulmasını sağlayın.

Problem çözme yetenekleri günlük yaşamda ihtiyaç duyulan en hayati becerilerden birisidir.

GRUP OYUNLARI

Birebir oyunlar çocuk ile aile arasında bağ için mükemmel bir yol olmakla birlikte, çocukların sosyal becerilerini geliştirmeleri de önemlidir. Sosyal becerilerden başka, grup oyunları çocuğa paylaşmayı, empatiyi ve gelişmiş iletişim becerilerini öğretir. Özgüveni beraberinde getiren bir yolun başlangıcıdır.

Bu bağlamda- işte size sadece çocuk gruplarıyla sınırlı olmayan bazı grup oyunları. Eğer geniş ailede yaşıyorsanız, aile üyelerini de oyuna katmaya çalışın.

7) KUTU OYUNLARI

2017 | kutu oyunları | Küçük

Koridor ve Squares oyunları, pentomino, katamino ve Tik tak bom gelmiş geçmiş en iyi masa oyunlarındandır.

Masa oyunları SABRI öğretir, çocuğunuz sırasını beklemek ZORUNDADIR. Sabır; çocuğunuzu restorana götürüp hamburger sipariş ettiğiniz zaman beklerken işe yarayan bir meziyettir.

8) SİMON DERKİ

2017 | simon derki | Küçük

Ayaklarına dokun, arkaya dön, kırmızıyı bul, ellerini çırp, alkışla, ellerini salla... Liste uzattıkça uzatılabilir ancak çocuğunuz bu oyunu oynamaktan bıkmayacaktır. Kalanı yetişkinler veya yaşça daha büyük olan gibi olan bir grupta oyun daha iyi oynanır, böylece daha iyi sosyalleşmeyi sağlayan dinleme becerileri ve yorumlama becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Tek yapmanız gereken çocuğunuza "Simon dans et dedi veya zıpla dedi" ile başlayan bazı emirler vermektir ve çocuğunuzu puan almak için emirleri takip etmek zorundadır. Simon dedi ki ile başlamayan emir verdiğinizde, çocuk takip ederse puan alamaz. Sonunda en fazla puan alan oyunu kazanır.

9) HOKEY POKEY

2017 | sihirbazlık | Küçük

Teknik bir şarkı ve dans rutini olan oyun eğlenceli, dikkat çekici bir oyunun bütün kategorilerini karşılamaktadır.

Bu şarkı vücudun bölümlerini ve hareketlerini öğrenmede muhteşem iş görür.

Çocuğunuzun beceri seviyesiyle ilişkilendirmek, daha ilginç kılmak için siz kendiniz farklı türlerini bulabilir, geliştirebilirsiniz. YouTube'da birçok farklı versiyonunu bulabilirsiniz.

10) SAKLAMBAÇ

2017 | saklanbac | Küçük

Böyle eski bir oyun bir sebep için ortaya çıktığını kim bilebilirdi. Saklambaç ismi gibi saklı faydalarıyla doludur.

Saklanıp çocuğunuzdan sizi bulmasını istemelisiniz veya bunun tam tersini de yapabilirsiniz . Ne kadar çok kişi oynuyorsa, oyun o kadar daha iyi olur.

Fiziksel egzersizden başka, oyun çocuğunuza hem saklanacak hem aranacak yeri düşünmesini sağlar. Problem çözme becerileri ve nesneleri erken yaşlarda analiz etmeyi geliştirmesini sağlar.

11) MÜZİKLİ SAYILAR

2017 | muzikli sayilar | Küçük

Saymayı öğrenmede eğlenceli bir yol olan oyunda bazı numara içeren bilgi kartlarına ve 1'den 10'a kadar farklı nesnelere ihtiyacınız olacaktır (Beceri setine göre ayarlanabilir).

Düz bir şekilde veya daire şeklinde nesneleri rastgele olarak yerleştir. Müziği aç ve nesneleri daire içine almak için çocuğa soru sor.

Müzik durduğunda, bir tane sayı kartı çıkar, çocuk doğru sayıyı bulup onun yanında durmalı.

Sayıları tanımayla birlikte saymayı öğrenmede de mükemmel bir yoldur. Sayılar bir nesnenin veya alfabe kartlarının yerine koyularak da oynanabilir.

12) HEYKEL/DONMAK

2017 | heykel | Küçük

Bolca uyarı, teşvik sağlayan dünyaca oynanan diğer klasik oyun Statue, "Don" olarak da bilinir. Müziğin arkada çaldığı, çocukların hareket edip ilerledikleri ve farklı bir hareket gösterdikleri basit, yatırım istemeyen bir oyundur. Müzik durduğunda, farklı pozisyonlarda hareketsiz durmalılar. İlk hareket eden oyundan çıkar. Bu oyun en iyi bir grupta oynanır. Oyunun artı bir puanı da herhangi bir yerde oynanabilir olması ve takım ruhu ve hayal gücünü geliştirmesidir.

Oyunu daha ilginç hale getirmek için, müzik durduktan hemen sonra bir tema, konu söyleyin ve en düşük eşleşen çocuk atılabilir. Mesela; "Anne" kelimesi söylenir. Annelerinin neye benzedikleri konusunda ne düşündüklerini çeşitli pozlarda donmuş halde sergilemeleri gerekir. Liste baba, kız kardeş, hayvan şeklinde devam edebilir. Gözlem güçlerini ayarlama ve sosyal becerilerini geliştirmede eğlenceli bir yoldur.

13) YENİ DİLLER

2017 | yeni diller | Küçük

BİLİYOR MUSUNUZ?

Çocuğunuz anadili haricinde 2 veya daha fazla dili biliyorsa, yazım ve gramer kurallarında daha iyidir. Çünkü dilin kurallarını hatırlama ve anlamayı kolaylaştıran kalıpları daha iyi anlayabilir.

6 yaşına kadar bir çocuk en iyi öğrenci ve gözlemcidir.

O çevresinden her an bir şey öğrenmektedir.

Farklı dillerle meşgul olması hayatı boyunca yeni şeyleri öğrenme yeteneklerini arttıracaktır.

Dil beynin sağ ve sol alanlarını eşit olarak aktifleştirecek ve böyle çocuklar diğer çocuklarda daha iyi öğrenmeye ve kavrama gücüne sahip olacaktır.

5 yaşına kadar yabancı diller  en iyi ZEKA GELİŞTİRİCİlerdendir.

14) SPORLAR

2017 | spor | Küçük

Spor yaparken sabırdan, sosyal gelişmeye ve motor becerilerine kadar her şey gelişir. Aile ile bağları en iyi geliştirme yollarındandır.

İşte bire bir veya grupla oynanabilen bazı oyunlar:

Koşu

Uzun Atlama

Engel Atlama

Mini Basketbol

Yakala-Yakala

Halat Çekme

15) YARATICILIK ve İLETİŞİM

2017 | yaratıcılık iletişim | Küçük

Bu aktiviteler daha çok beceri arttırıcı gibiler, geleceğe açılan bir penceredirler. Doğuştan gelen yetenekleriyle bu aktiviteleri tanıştırarak veya eğilimleri üzerine inşa ederek çocuğunuzun potansiyelini açığa çıkarabilirsiniz.

Aşağıda çocuğunuzun potansiyelini bulmasını veya birini kazanmasını sağlayacak çeşitli yollar bulunmaktadır:

Şarkı Söyleme

Şarkı söyleme beynin pozitif merkezlerini harekete geçirir ve geliştirir, ayrıca müthiş bir ezberlemeyi arttırıcı olmasını da sağlar.

Dans Etme

Dans etme, beyni, motor becerileri, sosyalleşmeyi ve koordinasyonu geliştirir.

El veya Parmak Boyama

Eğlenceli, renkli, yaratıcı ve hayalperest (Daha fazla şey söylememe gerek var mı?)

Müzikal Enstrüman Oyuncaklar

Üretilen sesler beynin nirvanasına benzer. Çocuğunuz da o sesleri üreteceklerden birisidir. Duygusal becerileri, IQ'yu ve sosyal becerileri geliştirecek muhteşem bir yoldur. Motor becerileri de burada ortaya çıkmaktadır.

Bu bir çocuğun disiplin ve sabrı öğrenmesinde müthiş bir yol olan çalgı aleti çalmayı öğrenmesini de sağlar.

Tek yan etkisi yüksek sesten şikayet eden komşulardır!

Hikaye Kitapları Okuma

Dili ve iletişim becerilerini geliştirmede en iyi yoldur.

Beni bazı muhteşem hikaye kitaplarıyla tanıştırdığı için teyzeme minnettarım. Bu kocaman hikaye kitaplarının birinde resimleriyle birlikte klasikleşmiş hikayelerin hepsini okudum ve okul ve üniversite hayatım boyunca İngilizcede başarılı olmamda çok yardımı oldu.

Okuma hayal gücünüzü geliştirmek için en iyi yol ve YARATICILIğın en güçlü temellerinden birisidir.

Bunlar çocuğunuza uygulayabileceğiniz, şahsiyetini ve ilgisini geliştirebilecek olan çeşitli aktivitelerdir. Sonunda, önemli olan doğru yaşta ilgilenme ve sevgidir.

Üstün Zekalılar Enstitüsü  FACEBOOK YORUMLARI


0-5 Yaş Arası Çocukların Bilişsel Gelişimi Nasıldır?

0-5 Yaş Arası Çocukların Bilişsel Gelişimi Nasıldır?

25 Ekim 2017 - Perşembe

Eğlenceli 3 Yaş Oyunları Nelerdir?

Eğlenceli 3 Yaş Oyunları Nelerdir?

23 Ekim 2017 - Salı

Bebekler İçin Oyunlar Nelerdir?

Bebekler İçin Oyunlar Nelerdir?

12 Ağustos 2017 - Pazar